Ovulace a plodné dny

31.08.2022

Ovulace je odborný lékařský termín, který označuje okamžik, kdy se ve vaječníku uvolní vajíčko, které pokračuje do vejcovodu. Dochází k ní obvykle jednou v každém menstruačním cyklu a to průměrně 12. - 16. den od jeho začátku - to vše díky hormonálním změnám. Některé ženy dokonce i cítí, že ovulují nebo lehce špiní. Některým ženám ovulace způsobuje bolest břicha nebo výkyvy nálad. Zejména díky luteinizačnímu syndromu (LH), jehož zvýšenou hladinu detekujeme v případě provádění ovulačních testů. Ovulační testy jsou běžně dostupné v lékárnách nebo drogériích a jejich provedení a odečítání pozitivity je stejné jako u testů těhotenských. A co se děje s vajíčkem dál? Vajíčko je zachyceno trychtýřovitým rozšířením vejcovodu. Vajíčko bývá oplodněno pouze jednou spermií. Ve spermatu jsou zastoupeny spermie, které rozhodují o ženském a mužském pohlaví dítěte, v poměru 1:1. O spermiích nesoucí chromozom Y, tedy genetickou výbavu pro chlapce se traduje, že jsou lehčí, a tudíž rychlejší. Avšak o oplození pravděpodobně nerozhoduje rychlost spermií. Uvolněné vajíčko z vaječníku je po ovulaci totiž napadáno/kontaktováno stovkami spermií, když s vajíčkem splyne nakonec jen spermie jediná (v naprosté většině). Dnešní technologie sice umožňují separovat ženské spermie od mužských, nicméně z hlediska praktického využití (výběr pohlaví na přání) je tento směr eticky nepřípustný. Může nastat situace, že se vajíčko neuvolní a nebo se uvolní a nevytvoří se žluté tělísko a chybí tvorba progesteronu. Není třeba se ničeho bát! Může se jednat pouze o tzv. anovulační cyklus a během toho není oplození možné. Je to však jen krátkodobá situace.

Plodné dny jsou dny, během kterých je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění v případě nechráněného pohlavního styku, nejedná se tedy jen o okamžik uvolnění vajíčka. Díky tomu, že vajíčko je schopné přežít cca 24 hod. a spermie klidně i 5 dní, vzniká až 6denní prostor umožňující oplodnění. Nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění je den před ovulací a den ovulace. K úspěšnému oplození jsou nutné další faktory:

  • aby byl ženský organizmus přizpůsoben tvořit ve vaječnících vajíčka a aby byl připraven na zachycení oplozených vajíček, musí vaječníky produkovat hormon estrogen,
  • vaječník musí z místa uvolněného vajíčka produkovat hormon progesteron.